Ginger is 15 years old.She is a quiet placid gentle cat who just needs a meal, a place to sleep in the sun and a house to hide in during a storm.
Rose is 5. She is an intellegent, naughty, haughty spoilt 'teen' of a cat that keeps us all thoroughly entertained with her antics. She dances for food, eats vegetables, makes bird calls and can open windows and screen doors.
Puss is 18 years old, very fat, spoiled and grumpy and came along with my father and his belongings when he moved in with us.
So our cats got used to the good quality food and I just kept buying it. The kitty litter, well Rose doesn't use too much, but Puss is getting old and having a few problems in that department. So she goes through a lot of kitty litter!
So I have been working out the costs and how I can reduce them. I went to the online supermarket site to check prices as it does a comparison of prices per 100g which was really helpful.
Our three kitties cost $45.27 a week for food and litter.
Just out of interest when I compared the brand prices at the supermarket the differences were huge.
Dry food per 100g: cheapest = $2.87 dearest = $8.25
*Wet food per 100g: cheapest = 19 cents dearest = $13.59 (!!!!)
Kitty Litter per 100g: cheapest = 33 cents dearest = $1.48
There are some agricultural supply barns and pet shops in town that stock animal supplies in bulk. I am going to go and do a comparison of prices this weekend and see if I can reduce the costs. I never thought about how much they cost before and I would not have thought it was that much.
I will leave adding up the vet bills for another day! and then there is the dog....
No comments:
Post a Comment